Gastronomi Zirvesi’nde Dünyanın En Büyük Guinness Baklava Rekoru Tek Tepside 513 kg Olarak Kırıldı

Ankara Valisi Sayın Ercan Topaca: 3. Travel Expo Fuarı ve Gastronomi Zirvesine Tüm Halkımızı Davet Ediyoruz
Mart 21, 2018
Gastronomi Zirvesi’nde Büyükşehir Belediye Başkanları Şehirlerin Lezzetlerini Yarıştırdılar
Mart 22, 2018

Gastronomi Zirvesi’nde Dünyanın En Büyük Guinness Baklava Rekoru Tek Tepside 513 kg Olarak Kırıldı

Travel Expo Ankara 3. Uluslararası Turizm Fuarı ve Gastronomi Zirvesi Ato Congresium’da üst düzey bürokratlar, siyasetçiler, turizm sektörü, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, iş dünyası ile ziyaretçilerin yoğun katılımı ve basın temsilcilerinin büyük ilgisini çeken farklı etkinliklerle açıldı.

Gastronomi Zirvesi’nde Dünyanın en büyük Guinness baklava rekoru “tek tepside 513 kg, 55 kat, 11.800 dilim” olarak tescil aldı. Baklava rekorunun proje yöneticisi TUADER Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna, rekoru başaran ana sponsor MADO aşçıları, TAŞPAKON aşçıları, teknik ekipman üreticisi Crytal Endüstriyel, etkinlik yetkilisi ATİS Fuarcılık, rekor denemesine katılan üst düzey bürokratlar başarı zaferini kutlarken, akademisyenler, öğrenciler, sivil toplum kuruluşları yöneticileri, temsilcileri ve binlerce ziyaretçi 8 saat süren rekor denemesinde büyük heyecan yaşadılar. 8 saatte hazırlanan dev tepsideki 513 kg baklava, tüm ziyaretçilere aşçılar tarafından 1 saatte ikram edildi.

 

Dünyanın en büyük Guinness baklava rekoru proje yöneticisi TUADER Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna konuşmasında “Türk’ün baklavasına Yunanistan ve Ortadoğu ülkeleri sahip çıkmaya başladılar, biz Guinness’e başvuru yaptık, Dünya rekoru kırabilmemiz için tek tepsi içinde 210 kg baklava pişirmemiz gerektiği tarafımıza bildirildi. Biz Guinness’in istediği bir tepside 210 kg baklava yerine 513 kg pişirdik. Bu Türk’ün başarısıdır. Baklava Türk’tür Türk kalacaktır. Baklava rekorumuz, Washington Post ve New York Times olmak üzere yüzlerce uluslararası televizyon, gazete ve internet sitesinde haber oldu. Guinness rekorunu TUADER akademisyenleri, MADO ve TAŞPAKON aşçıları, Crytal Endüstriyel ve ATİS Fuarcılıkla takım halinde çalışarak birlikte başardık. Türkiye turizmi ve turizm kentlerimizin tanıtımı ve gelişmesine büyük katkılar verecek, ülkemizin farklı şehirlerinde turizm projelerimizi ve Guinness rekoru kırmak üzere Turizm Akademisyenleri Derneği olarak hazırız. Sayın valilerimizle, rektörlerimizle, belediye başkanlarımızla, ticaret ve sanayi odalarımızla, akademisyenlerimizle ve ilgili tüm paydaşlarımızla birlikte yeni ve farklı turizm projelerimizi uygulaya hazırız” dedi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Numan Kurtulmuş ve Bakan Yardımcısı Sayın Doçent Hüseyin Yayman, Sayın Ankara Valisi Ercan Topaca, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, iş dünyası yöneticileri ve temsilcilerinin katıldığı etkinliklere ziyaretçiler yoğun ilgi gösterdi.    

 

Tolga ALTAŞ
Tolga ALTAŞ
Turizm Akademisyenleri Derneği İdari Asistanı