4. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi, 6-8 Aralık 2018 Tarihlerinde Travel Turkey İzmir 2018 Fuarı ile Eş Zamanlı Olarak Gerçekleştirildi

Gastronomi Zirvesi; 25 Oturum, 122 Bildiri ve 315 Akademisyenin Katılımıyla Gerçekleşti
Mart 24, 2018
ShanghaiRankingin Akademik Konulardaki Küresel Sıralaması 2019 – Konaklama ve Turizm Yönetimi
Ağustos 21, 2019

4. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi, 6-8 Aralık 2018 Tarihlerinde Travel Turkey İzmir 2018 Fuarı ile Eş Zamanlı Olarak Gerçekleştirildi

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen kongrede “Gastronomi Turizminde Yerel Mutfakların Yeri” panel moderatörlüğünü Delice Network İzmir Temsilcisi Sırma Güven ve panelist olarak Turizm Akademisyenleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Derman Küçükaltan, Gülsen Kırbas ve İlhan Koçulu katıldı.

Dünya Gurme Kentler Ağı (Delice Network) üyesi Lizbon, misafir kent olarak kongrede yerini aldı. Dünyaca ünlü yemek yarışması Bocuse d’Or “Uluslararası Tadım Etkinliği” ile katılımcılarını keyifli bir lezzet yolculuğuna çıkardı. Şef Joao Sa ile Akdeniz yemekleri ve zeytinyağı eşleşmesi ile başlayan etkinlik, zeytinyağı tadım uzmanı Müge Nebioğlu’nun tadım eğitimi ile zenginleşti.

Oğul Türkkan ile Anadolu’dan dünyaya bundan on bin yıl önce tarım devrimi ile yayılan “Anadolu Ekmekleri ve Peynirleri ile Biranın Uyumu” etkinliği düzenlendi. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi, akademik oturumlar, sektörden önemli isimlerin konuşmacı olarak katıldığı panel oturumları, yerli yabancı şeflerin yemek workshopları, profesyonel uzmanlar ile tadım atölyeleri, gün boyu stantlarında tadım yapan gıda firmaları ve restoranların katılımıyla Türkiye’nin gastronomi zenginliğini gözler önüne serdi.

Çimstone, kongrenin ikinci kez ana sponsorluğunu üstlenirken lezzet diyarı olan Gaziantep ve Kastamonu Belediyeleri yine Destinasyon Sponsorları oldu. Bu yıl dünyaca ünlü yemek yarışması Bocuse d’Or temsilcileri de kongredeki yerlerini aldılar.

Tolga ALTAŞ
Tolga ALTAŞ
Turizm Akademisyenleri Derneği İdari Asistanı